Вільшанська сільська рада
Вільшанська сільська рада Житомирського району Житомирської області

Історія краю

Вільшанка - село у Чуднівському районі Житомирської області

Фото без опису

  Існує дві версії походження назви села Вільшанка. За першою, село засноване чехами-переселенцями у XIX ст. У 1874 році, коли приїхало четверо чехів: Грізбал, Смутний, Гашек та Вайскербер, яких община відрядила для купівлі землі (ще здавна земля Чунівського району цінувалася своєю родючістю). Вони і привезли для нього назву Ольшаніца, яку мало одне з поселень в Чехії. Перша чеська колонія виникла саме в селі Вільшанка Чуднівського району Житомирської області.

  В угоді, яка була складена 20 вересня 1874 р., сказано, що спадкоємці відставного майора Супікова – його вдова Лариса Яківна Супікова і троє дітей – продають землю площею 1050 десятин 466 квадратних сажнів, яка охоплює «часть села Бабушек и две слободи Ольшанка и Мясковка со всем тем, что на поверхности земли и в недрах ея находится, и всякого рода принадлежностями …».

  З документа можна зробити висновок, що назву селу давали не чехи. Скоріш за все, вона пішла від природних особливостей місцевості: заболочені ділянки були порослі вільхою, а зарослі вільхи називають вільшанками. Така друга версія.

  Першими поселенцями були 72 сім’ї, які внесли свої гроші в складчину для купівлі земель. Слідом за ними  поселились і інші сім’ї.  Вже у 1875 році тут народились перші четверо дітей. У 1887 році тут нараховувалося 711 жителів. На перше січня 1899 року в селі проживали 654 осіб.

   За даними 1909 року в селі не було великих землевласників. Селяни, чехи-переселенці, займалися в основному вирощуванням зерна, овочів, хмелю. 1908 року в записах економічної реєстрації зазначається пивоварний завод, який збудував чех-переселенець В’ячеслав Войцехович Кліх. Під його керівництвом був викопаний ставок.

  У дореволюційний час село Вільшанка належало до Чуднівської волості Житомирського повіту Волинської губернії. Переважну більшість населення становили  чехи, жили також і українці. У селі було однокласне початкове училище, перетворене з приватної чеської школи. У 1908 році була відкрита  російськомовна 4-річна школа. У 1936 році побудовано типову семирічну школу, директором якого був  Косий Потап Якови. Навчання велося чеською та українською мовами, а через два роки – тільки українською.

  З приходом чехів у село розпочалось будівництво Києво-Брестської залізниці, тому частина чехів працювали на ній. В основному ж чехи займалися сільським господарством і, першу чергу, вирощуванням хмелю, як у Вільшанці, так і в навколишніх селах, таких як Бабушки, Дацьки, М’ясківка, де вони орендували землі.

  Чехи привезли свою культуру обробітку землі. На відміну від українців, вони удобрювали поля. З часом, побачивши, що чехи збирають гарні врожаї, українці почали дещо в них переймати.

   В той час станція називалась у слободі Ольшанка. Свою ж назву «Чуднів-Волинський» вона отримала пізніше.

  В роки Великої Вітчизняної війни село було розгромлено, школи спалено, ведення сільського господарства припинено.

  У післяреволюційні роки чехи відновлювали зруйноване війною господарство та створювали нове товариство, яке розташовувалось на території пивзаводу. 

  На території села чехи господарювали до 1947 року. За погодженням урядів СРСР і Чехословаччини їх було переселено на батьківщину, а село заново заселялось.

Вільшанка сучасна

  Село розташоване в 4 км від районного центру Чуднова і в 55 км від м. Житомира. У селі знаходиться залізнична станція Південно-Західної залізниці Укрзалізниці Чуднів-Волинський. Навпроти залізничного вокзалу стоять дві водонапірні башти, побудовані під час війни 1941-1945 рр.

У селі ще  збереглися руїни Чуднівського пивзаводу, побудованого чехами-поселенцями в середині XIX століття. 

 Територію огороджує напівзруйнований паркан, за яким видніються руїни заводу.Фото без описуФото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь