A A A K K K
для людей із порушенням зору
Вільшанська сільська рада
Вільшанська сільська рада Житомирського району Житомирської області

Історія та сучасність села Троща


З історії села... 


  Колись давно, близько 1585 року на місці сьогоднішнього села Троща стояв дрімучий ліс, що мав назву Трущоби. Одного разу чоловік з Любарського району, який не хотів йти в армію, поселився в цьому лісі. Через деякий час ліс почали заселяти інші люди, вирубуючи дерева та будуючи собі житла. Так почалось заселення села, яке потім стали називати Трощею.

  Село розташоване на обох берегах річки Тетерів. Серед ставу на скелястому острові височить кам’яний дванадцятиметровий обеліск. Його було споруджено у 1721 році паном Боримським вченому коневі. Коли Боримський поїхав на війну, то кінь врятував його життя, витягнувши пана з вогню. Це було в місті Тернао.

  Повернувшись з війни, Боримський дав наказ не їздити на коні. А коли він помер від старості, то пан поставив йому пам’ятник.  У цьому ж році поряд з великим пам’ятником, встановлено ще один, менший, собаці, як вірному другу пана Боримському.

  Пізніше панське помістя купив Федір Трепов і віддав його у придане дочці Софії Нірод. Вона приїздила в Трощу лише в травні місяці, на дачу, а решту часу жила в Петербурзі. Софія Федорівна Нірод була царською радницею, а її чоловік був міністром закордонних справ.

  За парком села знаходиться ще одна історична пам’ятка – козацька могила. В ній був похований вірний ватажок Дорошенка. Після його смерті козаки носили шапками землю на його могилу і насипали високий пагорб. У роки Великої Вітчизняної війни могила була зруйнована.

  У 1745 році на кошти парафіян руками сільських умільців була споруджена дерев’яна церква Івана Богослова. В наш час вона зберігається як пам’ятник старовинної архітектури.

  З давніх-давен у селі працювала паперова фабрика. Вперше вона згадується у 1832 році. Це була одна із кращих українських фабрик, яка виробляла папір різного сорту. Остання згадка про неї датується 1859 роком. Очевидно, фабрика не витримала конкуренції інших папірень. Занепала вона на початку 60-х років ХІХ століття.

  Станом на 1 січня 1911 року у Трощі було 492 двори, в яких проживало 2850 осіб, зокрема 1360 жінок. Жителі села займались землеробством. У селі було два водяних млини, які належали поміщиці Нірод. Заможним селянам і куркулям належало 5 вітряків, 5 бакалійних і 2 мануфактурних лавок, корчма, заїзд. У Трощі не було жодного медичного чи ветеринарного працівника. Населення обслуговували знахарі. Село мало двокласну школу.

  У передвоєнні роки господарство Трощі розросталось. Виникла необхідність створювати нові колективні господарства. Так було створено 3 колгоспи: імені Будьоного, імені Сталіна, колгосп імені Конституції.

  Потурбувались і про молодь. Розпочали будівництво табору «Корчагінець», згодом розпочали будівництво школи, яка спочатку була розрахована на 300 учнів.


Троща сучасна


 Село Троща розташоване на обох берегах річки Тетерів, за 20 км від районного центру та за 15 км від центру громади (с. Вільшанка).  Трощанській сільраді підпорядковане село Ясопіль. 

  Майже в середині села на річці зроблена гребля, яка між високими берегами річки утворює ставок, що обрамлює 40-а гектарний парк-заповідник ХІХ століття. 

Трощанська школа І-ІІІ ступенів

Пам'ятна дошка загиблим односельцям у роки воєнні роки

 

Шкільна дошка пошани героям-учасникам АТО

 

Бібліотека та будинок культури

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь