ДОТРИМАННЯ ПРАВИЛ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ В ЛІСОВИХ МАСИВАХ
Щороку з настанням сухої і вітряної погоди розпочинається пожежонебезпечний період: існує підвищений ризик до виникнення пожеж в екосистемах, зокрема і лісових масивах. Як правило, пожежі в екосистемах виникають через порушення громадянами вимог Правил пожежної безпеки, всупереч забороні, при випалюванні сухої трави на сільгоспугіддях, пустирях, вздовж доріг та на присадибних ділянках, при цьому збільшується ймовірність поширення вогню на лісові ділянки.
Кодексом України про адміністративні правопорушення за порушення вимог пожежної безпеки в лісах передбачена адміністративна відповідальність. Так, згідно зі статтею 77-1 Кодексу України, на громадян накладається штраф від 3060 до 6120 грн. і на посадових осіб – від 15300 до 21420 грн. Крім цього, згідно зі статтею 245 Кримінального кодексу України, за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем передбачена кримінальна відповідальність.
Основні правила пожежної безпеки в лісі
-
Не розпалюйте вогнища у заборонених місцях. Для цього слід обирати лише спеціально обладнані для цього місця. Розпалювання вогнищ у густому лісі, поблизу сухої трави, під деревами чи в місцях, де багато хмизу, є дуже небезпечним. Завжди переконайтеся, що місце для вогнища розташоване на відкритій території, очищеній від сухої рослинності.
-
Будьте обережні з курінням. Кинуті у лісі недопалки – одна з найпоширеніших причин лісових пожеж. Пам'ятайте: недопалок потрібно завжди гасити водою або притискати до землі, доки він повністю не перестане тліти. Ніколи не викидайте недопалки на землю або з вікна автомобіля, що проїжджає поблизу лісу.
-
Дотримуйтеся правил відпочинку у пожежонебезпечний період. У спекотні літні місяці або під час тривалих посушливих періодів слід уникати будь-яких дій, що можуть призвести до займання. У цей час у багатьох місцях вводяться обмеження на відвідування лісів.
Що робити, якщо ви помітили пожежу
Якщо ви помітили дим або вогонь у лісі, не зволікайте – негайно повідомте про це службу порятунку за номером 101 або місцеві органи влади. Опишіть місце займання якнайточніше і спробуйте спрямувати рятувальників до місця пожежі. Якщо пожежа невелика і ви маєте змогу безпечно загасити її самотужки, використовуйте підручні засоби – воду, пісок, землю або гілки дерев. Але пам'ятайте: ваша безпека – на першому місці. Не ризикуйте власним життям!
Важливість дотримання правил пожежної безпеки
Недотримання правил пожежної безпеки у лісах може мати катастрофічні наслідки – знищення лісових масивів, загибель тварин та рослин, забруднення атмосфери та ризик для людського життя. Тому кожен з нас несе відповідальність за збереження нашого природного багатства для майбутніх поколінь.
Пам’ятайте: ваша відповідальність та обережність – запорука безпеки наших лісів!