Потрійний захист - додаткові заходи з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця!
Незважаючи на великі успіхи сучасної медицини, більшість інфекційних захворювань підстерігають людину на кожному кроці, а діти перебувають в зоні максимального ризику. На даний момент, тільки вакцинація є єдиним безпечним і ефективним методом профілактики різних інфекційних захворювань.
Щеплення, вона ж вакцинація, допомагає значно знизити поріг захворюваності від серйозних захворювань, і тим самим щороку вберігає мільйони життів у всьому світі.
Через те, що більшість населення планети вакцинується, з'явилося таке явище, як імунний прошарок населення (достатня кількість людей, які щеплені, завдяки чому ті люди, хто не був або не хоче вакцинуватися, захищені від інфекції), внаслідок чого сформувався колективний імунітет. У тому випадку, якщо багато людей відмовляються від вакцинації, колективний імунітет слабшає і підвищується ризик спалаху інфекційних захворювань, які раніше не були характерні для даної місцевості.
Саме з цією метою в Україні з 1 серпня 2024року стартувала кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця. Основним завданням цієї кампанії і є створення того самого імунного прошарку, який наразі є не достатній (для створення надійного захисту суспільства від вакцинокерованих хвороб необхідно вакцинувати 72% населення.)
З впровадженням додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки є можливість їх надолужити. Усі три хвороби можуть призвести до серйозних ускладнень або смерті, якщо захворіє невакцинована людина. Вакцинація захищає вас і ваших дітей від тяжкого перебігу, знижує ризик інфікування та появи ускладнень.
Як працює вакцина? Вакцини після введення в організм імітують інфекцію, щоб задіяти ваш природний захист. Активним компонентом вакцини є антиген, який змушує імунну систему виробляти антитіла. Антигеном можуть бути: ослаблені чи вбиті бактерії або віруси; фрагменти їхнього генетичного матеріалу; бактеріальний токсин (оброблений і нетоксичний).
Отже, імунна система починає реагувати на вакцину та створює антитіла. Антитіла – це спеціальні білки, які «запам’ятовують» збудника. Унаслідок вакцинації в організмі залишаються клітини пам’яті, які знають як боротися зі збудником, проти якого працює вакцина. Якщо в організм вакцинованої людини потрапить живий і сильний вірус чи бактерія, то імунна система швидко активується для захисту.
Чому необхідна ревакцинація? З часом рівень антитіл, отриманих під час вакцинації, може зменшуватися. Ревакцинація потрібна, щоб «освіжити» пам’ять імунної системи. У випадку з правцем, який потрапляє до організму через брудні рани, дорослим необхідно вакцинуватися кожні 10 років. Особливо імунітет слабшає в людей похилого віку. Вони стають більш вразливими до інфекційних захворювань і мають підвищений ризик розвитку супутніх хвороб на кшталт хронічних респіраторних чи серцево-судинних захворювань.
Усі вакцини в Україні – якісні, безпечні та ефективні. Якість вакцини суворо контролюється як під час її виробництва, так і протягом усіх етапів її транспортування та зберігання з безперервним дотриманням холодового ланцюга, й аж до введення її споживачу.
Аргументи на користь вакцинації: після перенесеного захворювання на правець імунітет не формується і є ймовірність повторного зараження; імунітет після дифтерії нестійкий, і повторне захворювання можливе навіть протягом року від моменту перенесеної хвороби. Натомість вакцинація забезпечує сильніший імунітет, що триває близько 10 років.
Після захворювання на кашлюк формується стійкий імунітет, але сам перебіг хвороби в невакцинованих вкрай тяжкий і тривалий, особливо в немовлят: може виникати зупинка дихання, судоми та ураження головного мозку. Вакциновані теж можуть захворіти на кашлюк, але перебіг буде легким. Імунітет після щеплення триває 4–7 років.
Не слід переживати щодо реакцій, які можуть виникнути після вакцинації. Найчастішими реакціями є легке почервоніння, набряк, біль у місці ін’єкції, підвищення температури тіла або слабкість. Це нормальна реакція організму на імунобіологічний препарат та триває вона не більше декількох днів.
Дітям вакцину вводять у кілька етапів: у віці 2, 4, 6 місяців з ревакцинацією у 18 місяців проти кашлюку, дифтерії та правця. У 6, 16 років та кожні наступні 10 років проводиться ревакцинація проти дифтерії та правця. Навіть якщо вам уже за 30, 40, 50… – почати ніколи не пізно.
Якщо ви бажаєте знайти найближчий пункт вакцинації, то можете запитати в свого сімейного лікаря !
Пам'ятайте: ризики, пов'язані з хворобами, значно перевищують можливі мінімальні ризики від вакцинації. Краще вакцинуватися і бути захищеним, ніж ризикувати своїм здоров'ям та життям.
Чуднівське відділення ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»