БЕЗОПЛАТНІ ЛІКИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ ІЗ ДІАБЕТОМ

Дата: 22.11.2022 14:07

• Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові) або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.

• За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на початку 2020-х років понад 420 мільйонів людей у всьому світі страждають на діабет,  а півтора мільйона щорічно помирають від цього захворювання.

• Кількість випадків і поширеність діабету зростають протягом останніх кількох десятиліть.

• Понад 6% усіх смертей у світі пов’язано з діабетом.

Типи діабету

• Діабет 1 типу, інсулінозалежний.  Виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію. Є хронічним станом.

• Діабет 2 типу. Виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.

• Гестаційний діабет. Його діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.

Причини діабету

Запобігти захворюванню майже неможливо, оскільки причини виникнення діабету 1 типу вивчені недостатньо. Але достеменно відомо, що більшість випадків діабету 2 типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.

Типові симптоми діабету:

• надмірне сечовиділення;

• спрага;

• постійне відчуття голоду;

• втрата ваги;

• постійне відчуття втоми;

• погіршення зору.

Ускладнення  діабету

• Діабет із часом призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів.

• Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших.

• Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, у 2 рази більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет.

• Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їхнього інфікування, а пізніше – ампутації.

• Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% всіх випадків сліпоти.

• Діабет є основною причиною ниркової недостатності.

Безплатна допомога діабетикам

Люди з груп ризику або з виявленим цукровим діабетом можуть отримати безоплатну допомогу за програмою медичних гарантій. Лікар первинної ланки, зважаючи на стан здоров’я пацієнта, фактори ризику та можливу спадковість, може виписати пацієнту електронне направлення на проведення досліджень або на консультацію до лікарів-спеціалістів, наприклад, ендокринолога.

До пакету безоплатних послуг на рівні первинної меддопомоги, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування діабету, включено:

• вимірювання рівня цукру в крові;

• регулярне вимірювання артеріального тиску;

• оцінку загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE;

• вимірювання індексу маси тіла;

• аналіз на загальний холестерин;

• консультація щодо здорового способу життя;

• направлення на інші аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів;

• призначення ліків з програми «Доступні ліки» при діабеті 2 типу;

• виписування рецепту на інсулін за призначеним ендокринологом планом лікування.

З жовтня 2021 року інсулін увійшли до програми реімбурсації ліків. Це значно збільшило доступ пацієнтів із цукровим діабетом до лікування.

До Реєстру ліків, які підлягають реімбурсації за Програмою медичних гарантій, включено 72 препарати інсулінів, 45 з них – повністю безоплатні.  Ці препарати відпускають майже 11 тисяч аптек по всій країні. Отримати свої ліки пацієнти можуть у будь-якій з них, незалежно від того, у якому медичному закладі і в якому регіоні їм виписали рецепт. Дізнатися адреси аптек, що відпускають інсулін, можна за номером контакт-центру Національної служби здоров’я України (НСЗУ): 16-77.

З початку 2022 року майже 200 тисяч українців отримали інсулін.  Вартість ліків відшкодовує НСЗУ. З початку 2022 року за відпущені інсуліни НСЗУ виплатила понад майже 1,3 мільярда гривень.

Відпуск інсулінів максимально спрощений на час воєнного стану. Пацієнти із діабетом можуть отримати життєво необхідні препарати як за електронним, так і за паперовим рецептом. У разі перебоїв з електроенергією чи Інтернетом, лікар зможе виписати паперовий рецепт, а аптека його погасити. Якщо пацієнту потрібно виписати рецепт за вже встановленим планом лікування, лікар може зробити це дистанційно.

Виписати рецепт може:

• ендокринолог – якщо мова про інсулін;

• сімейний лікар, терапевт чи педіатр, з яким у пацієнта укладена декларація, на основі плану лікування, складеного ендокринологом.

ДУ «Житомирський обласний центр

контролю та профілактики хвороб